Kompresja i rozdzielczość, czyli jak dbać o jakość odbitek

zdjęcie dobrej jakościGdy chcemy wydrukować zdjęcie otrzymane dzięki zastosowaniu aparatu cyfrowego, zależy nam przede wszystkim na tym, aby zdjęcie to zachwycało swoją wysoką jakością. Nietrudno domyślić się, że jest ona uzależniona od przynajmniej kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście rozdzielczość zdjęcia, nie bez znaczenia jest jednak również kompresja, która została zastosowana podczas zapisu. Pewną rolę odgrywa również obróbka zdjęć, okazuje się przy tym, że może ona nie tylko poprawić, ale także pogorszyć w istotny sposób ich jakość. Gdy interesuje nas kompresja pliku jpg powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że można ją regulować na dwa sposoby. Jest to możliwe już na etapie wykonywania zdjęcia z wykorzystaniem aparatu cyfrowego, dobrym pomysłem jest jednak również wykorzystanie jednego z przeznaczonych do tego celu programów graficznych.

Zależność jest przy tym prosta, warto więc pamiętać o tym, że im większa jest kompresja zdjęć, tym słabsza będzie jakość odbitek. Tu jednak warto podkreślić, że spadek jakości nie jest wcale zauważalny natychmiast, coraz częściej możemy więc mówić o nim dopiero wówczas, gdy kompresja osiąga wysoki oraz bardzo wysoki stopień. Ważnym czynnikiem, którego znaczenia nie da się przecenić jest także rozdzielczość zdjęć cyfrowych, wskazane jest więc pamiętanie o tym, że im jest ona wyższa, tym większy może być rozmiar odbitki, a my i tak nie będziemy musieli martwić się o to, że będziemy mieli do czynienia z istotnym obniżeniem jej jakości.

krajobraz na zdjęciuZnajomość rozdzielczości zdjęcia ma zresztą szereg zalet, okazuje się bowiem, że może być wykorzystana do szybkiego obliczenia, jakie są największe wymiary odbitki, jeśli zależy nam nie tylko na samej jej wielkości, ale również na wysokiej jakości. Oczywiście, samodzielne prowadzenie obliczeń to tylko jedna z otwierających się przed nami możliwości, nic nie stoi więc na przeszkodzie i temu, aby przesyłać zdjęcia, które nie zostały jeszcze poddane stosownej obróbce. Zawsze warto jednak dążyć do tego, aby rozdzielczość nie była zbyt niska. Zazwyczaj ustawiamy ją w paracie cyfrowym jeszcze przed skorzystaniem z niego. Tu zresztą nasuwa się pewna uwaga. Jeśli już podczas wykonywania zdjęcia zdajemy sobie sprawę z tego, że niezbędna może okazać się jego obróbka, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rozdzielczości wyższej niż ta, która jest przez nas stosowana w innych przypadkach. Nie zaszkodzi również, jeśli w takim przypadku zdecydujemy się na zmniejszenie kompresji zapisu, również takie działanie może bowiem przyczynić się do zrekompensowania typowego w takich warunkach spadku jakości.